Zašto je važno stručno usavršavanje?
Stručno usavršavanje je dugotrajni proces. To nije izolovan događaj, već proces koji se ponavlja i traje od prvog dana nastavničke prakse do odlaska u penziju. To je zapravo učenje tokom celog života. Stručno usavršavanje nije samo obaveza propisana Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, to je i lična potreba svakog pojedinca koji ima svest o svom delovanju i važnosti posla kojim se bavi.
Nastavnik i svako drugi zaposlen u obrazovno-vaspitnom procesu ima značajnu ulogu u razvoju učenika kao pojedinaca i može mnogo da doprinese da taj razvoj bude svestran na ličnu korist učenika i društva u celini u kome će taj učenik sutra biti aktivan član i doprineti da svet bude bolje mesto za život.
Za obavljanje ovako složenih aktivnosti kao što je nastavnički posao potrebno je posedovati niz kompetencija koje obuhvataju kako stručna znanja i veštine, tako i metodička znanja, uz odlične komunikacijske veštine i razvijen sistem moralnih vrednosti i načela.
Kompetencije nastavnika se uopšteno definišu i kao „kapacitet pojedinca koji se iskazuje u vršenju složenih aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu“, a dodatne informacije se mogu pročitati u zvaničnom dokumentu o standardima kompetencija: Standardi kompetencija za profesiju nastavnika i njihovog profesionalnog razvoja.
Nastavnik je uvek bio i biće primer učenicima, ali i uzor u društvu, pa je važno da i on sam ima utisak o tome da kao pojedinac može da nosi promene i da su one značajne kako za njega, tako i za učenika, školu i društvo u celini.
Zbog svega toga, potrebno je da nastavnik ima pozitivan odnos prema ličnom napredovanju i da razume da ukoliko ne napreduje i ne uči, pojedinac nazaduje. Škola se ne može menjati ukoliko nastavnik kao pojedinac i kao deo kolektiva ne uči, ne menja se i ne napreduje.
Poželjne i potrebne nastavničke kompetencije su razvrstane u četiri grupe i one obuhvataju:
- K1 – KOMPETENCIJE ZA NASTAVNU OBLAST, PREDMET I METODIKU NASTAVE
- K2 – KOMPETENCIJE ZA POUČAVANjE I UČENjE
- K3 – KOMPETENCIJE ZA PODRŠKU RAZVOJU LIČNOSTI UČENIKA
- K4 – KOMPETENCIJE ZA KOMUNIKACIJU I SARADNjU
Svaka od ovih kompetencija je detaljno objašnjena i može se o njima dodatno pročitati ovde.
Ukoliko želite da proverite na kom su nivou vaše profesionalne kompetencije, iskoristite ovaj test ZUOV-a, koji je tome namenjen.