Better education for a better world!

24 May

• By admin
  • In Vesti
  • Comments Off

Korisna znanja i sertifikat za posetioce: Održana tribina „Zloupotreba psihoaktivnih supstanci (PAS) u školama”

U Institutu za moderno obrazovanje je 22. maja održana besplatna tribina pod nazivom „Zloupotreba psihoaktivnih supstanci (PAS) u školama”. Ovoj tribini prisustvovali su brojni pedagozi, prosvetni i socijalni radnici, vaspitači i mnogi stručnjaci koji rade sa mladima.

Okupljeni su imali priliku da se upoznaju sa karakteristikama i simptomima bolesti zavisnosti, kao i da saznaju kako da prepoznaju problem i preventivno reaguju. Diskusija koja je razvijena između iskusnih predavača i posetilaca tribine doprinela je korisnoj razmeni ideja o prevenciji i različitim tretmanima bolesti zavisnosti. Na tribni su učestvovali predavači sa višegodišnjim iskustvom u ovoj oblasti; Nenad Stefanović (psihoterapeut), Ljiljana Marković (specijalni pedagog), Marija Milenković (psihoterapeut), predstavnici Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti, predstavnici MUP-a Srbije i predstavnici gradske skupštine.

Teme koje su obrađene na tribini:

• Značaj prepoznavanja problema bolesti zavisnosti među mladima;
  • Statistika zastupljenosti konzumiranja droga u školskoj sredini;
  • Ko su korisnici specijalne bolnice za bolesti zavisnosti;
  • Kada se mladi javljaju za pomoć;
  • Šta kažu dosadašnja istraživanja;
  • Koliko je u Srbiji rasprostranjen ovaj problem;
  • Šta je prevencija i kako se ona sprovodi;
  • Koje preventivne aktivnosti treba da sprovode obrazovne ustanove;
  • Šta je zavisnost;
  • Koje sve vrste zavisnosti postoje;
  • Kako se prepoznaju prvi simptomi;
  • Kakav je tretman zavisnika;
  • Kakvi su ishodi tretmana (dosadašnja iskustva iz prakse);
  • Udruženost poremećaja ponašanja i pojave zloupotrebe PAS-a;
  • Koje su karakteristike mladih koje možemo podvesti pod „riziko” grupu?

Pored korisnih znanja, svi posetioci tribine dobili su i sertifikat Instituta za moderno obrazovanje.